ALL4beauty

Starostlivosť o Sklenený pilník

Udržovanie skleneného pilníku v perfektnom a funkčnom stave nie je žiadna veda.

Sklenený pilník nemusíte čistiť po každom použití. Povrch skleneného pilníka je tvorený mikroskopickými priehlbinami, ktoré sa používaním pri úprave nechtov zanášajú. Naše pilníky neotupíte, ale môžu sa upchať obrúsenými zvyškami nechtov. Sklenený pilník potom stráca účinnosť a chová sa ako tupý.

Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť sklenený pilník, vám nezaberie ani minútu. Nebudete na to potrebovať žiadne špeciálne pomôcky, postačí umývadlo s tečúcou teplou vodou. Pilník umiestnite pod tečúcu vodu a bruškami prstov ľahko šúchate, kým sa neodplavia všetky nečistoty. Potom necháte pilník uschnúť a je ako nový. Tento spôsob umývania je dostatočne šetrný ku všetkým druhom sklenených pilníkov. Nemusíte sa obávať, že sa Vám stĺpe farba, alebo že si poničíte zdobenie. Pre detailnejšie čistenie je možné použiť aj starú mäkkú zubnú kefku.

Pilníky môžete dezinfikovať aj vriacou vodou.

Radi by ste sklenený pilník vyčistili skutočne dôkladne? Zbavili ho všetkých baktérií, ktoré sa na ňom usadili počas používania? Máme pre Vás jednoduchý recept. Farebné a číre sklenené pilníky môžete bez problémov dezinfikovať. Používame len kvalitné pálené farby, ktoré sa neolúpu vo vlhku a teplotách okolo 100 °C. Na dezinfekciu postačí sklenený pilník vložiť do vriacej vody na dobu cca. 30 minút. Spoľahlivo tak zabijete všetky baktérie priľnuté na povrchu skleneného pilníku.

Sterilizácia je radikálnejší spôsob dezinfekcie, kedy dochádza k usmrteniu všetkých životaschopných mikroorganizmov vrátane spór. Sterilizátor používajte iba na číre sklenené pilníky. Číre sklenené pilníky sú vyrobené iba zo skla a sklo ako také je neporézne a bez problémov odoláva plynom a vyšším teplotám, ktoré môžu nastať pri sterilizácii.

Do umývačky radšej nie

Neodporúčame vkladať pilník do umývačky riadu, pretože horúca voda a hlavne chemické čistiace prostriedky by mohli poškodiť potlač, ručnú maľbu alebo by mohlo dôjsť k odlepeniu krištálov, ak máte krásny pilník so vzorom z krištálov.  Pilník tým nestratí na funkčnosti , ale určite na estetike.

Pozor na napodobeniny!

Nie je všetko zlato, čo sa leskne. Sklenených pilníkov je na trhu veľmi veľa a nie každý výrobca im robí dobré meno. Sklenené pilníky obzvlášť z čínskej produkcie používajú inú technológiu výroby. Na výrobu brúsnej plochy používajú metódu pieskovania, kedy na sklo sú pod vysokou rýchlosťou vystreľované zrnká piesku, čím povrch skla rozbijú.

Výsledok vyzerá na prvý pohľad rovnako, ale pri niekoľkonásobnom zväčšení je vidieť obrovský rozdiel. Žiadne jamky, žiadne ostré okraje. Taký pilník je už od výroby tupý! A hlavne pri jeho používaní vypadávajú mikroskopické čiastočka skla až sklo zostane opäť hladké.